طلاق توافقی

طلاق توافقی

یکی از نهادهای حقوق خانواده و قانون حمایت از خانواده، نهاد طلاق توافقی است. طبق این نهاد زن و شوهر توافق خود را برای انحلال عقد نکاح و نیز حل و فصل تمام وابستگی‌های مالی و مسائل فرزندان مشترک به محکمه خانواده برده، با تحصیل گواهی عدم امکان سازش، زمینه جدایی خود را از یکدیگر فراهم می‌کنند.
به طور خلاصه طلاق توافقی به طلاقی گفته می‌شود که زوجین به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند هر توافقی که آنها در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود.
به عنوان مثال زوجین توافق می‌کنند زوجه مهریه را در قبال طلاق ببخشد یا کل آن را دریافت کند و یا با شرایط توافق شده مهریه پرداخت شود و یا حتی قسمتی از مهریه بذل و قسمتی دیگر پرداخت شود. بنابراین تمام موارد توافق در رای دادگاه منعکس خواهد شد و قابلیت اجرا دارد.

چرا باید گروه حقوقی "ساناز اسدی‌پور" را انتخاب کنید؟

اگر گروه حقوقی ساناز اسدی‌پور برای پرونده طلاق توافقی در کنار شما باشند دیگر نیاز به حضور شما در هیچ مرحله‌ای نیست و وکیل شما در تمامی جلسات و مراحل پرونده به جای شما حضور پیدا می‌کنند.
زمانی که شما در گروه حقوقی ما تشکیل پرونده می‌دهید، در کنار شما عزیزان هستیم و شما را در جریان جزئیات روند پرونده به صورت هفتگی قرار می‌دهیم.
گروه حقوقی ساناز اسدی‌پور تا زمان اتمام پرونده در کنار شما عزیزان خواهد بود و سعی می‌کند دغدغه‌های طلاق شما را به حداقل برساند.

وکیل طلاق توافقی چه کمکی به شما می‌کند؟

مسائل مختلفی از جمله مهریه، نفقه، حضانت و نفقه فرزندان، اجرت‌المثل، تنصیف اموال و استرداد جهیزیه باید قبل از طلاق توافقی تعیین و تکلیف شوند.
یک وکیل طلاق توافقی با تجربه، شما را راهنمایی می‌کند که نسبت به همه این موضوعات تصمیم درست بگیرید و با داشتن وکیل طلاق توافقی در گروه حقوق ساناز اسدی‌پور برای پیگیری امور طلاق نیازی به حضور شما در جلسات شورای حل اختلاف، دادگاه و دفترخانه نخواهد بود.

دانستنی‌های طلاق توافقی

در طلاق توافقی خانم و آقا باید بر سر مهریه، نفقه، حضانت فرزند و استرداد جهیزیه به توافق برسند. زوجین می‌توانند توافق کنند که کل مبلغ مهریه را به آقا ببخشد یا بخشی از مهریه را ببخشد و بخشی را دریافت کند.
نفقه نیز به همین روش بر اساس توافقات انجام می‌شود. حضانت فرزند هم بر اساس توافق زوجین انجام می‌شود و تنها شرط آن رعایت مصلحت کودک است. برای استرداد جهیزیه نیز تصمیم با زوجین است. در هر یک از موارد بالا اگر زوجین به توافق نرسند، دادگاه بر اساس قانون تصمیم می‌گیرد.
زمانی که به یکی از وکلای گروه حقوقی ساناز اسدی‌پور وکالت می‌دهید، توافقات شما به زبان سلیس فارسی و به صورت تایپ شده مکتوب می‌شود.

طلاق توافقی یک روال اداری و قضائی محسوب می‌شود و برای انجام پرونده، باید مدارک مورد نیاز را همراه داشته باشید.
این مدارک عبارتند از:

  • شناسنامه خانم و آقا

  • کارت ملی خانم و آقا

  • عقدنامه (در صورتی که موجوپ نباشد امکان تهیه رونوشت توسط وکلای مجموعه ما وجود دارد.)

  • توافقنامه طلاق توافقی

  • گواهی عدم امکان سازش

  • گواهی عدم بارداری‌ (با مشاوره وکلای ما می‌توانید این مدرک را هم اخذ نمایید.)

در عرف زوجین خواهان طلاق توافقی برای اینکه زودتر به نتیجه مورد نظرشان یعنی جدایی برسند تصمیم به طلاق توافقی می‌گیرند و گمان می‌کنند با این تصمیم دو طرفه برای طلاق و درخواست طلاق توافقی همان روزی که برای این کار اقدام می‌کنند می‌توانند از هم جدا شوند یا این که این پروسه رسیدگی به درخواست طلاق توافقی آن‌ها تنها نهایتا در عرض یک‌هفته طی خواهد شد.

اما این تصور اشتباه است؛ زیرا با توجه به قانون جدید ثبت‌نام در سامانه تصمیم برای طلاق و رفتن به جلسات مشاوره اجباری که باید زوجین در جلسات حضور داشته و حداقل زمان مورد نیاز برای جلسات مشاوره ۴۵ روز می‌باشد.

یکی از سوالات پرتکرار دیگر این است که بدون داشتن وکیل، طلاق توافقی چقدر زمان می‌برد و اگر زوجین وکیل طلاق توافقی داشته باشند آیا می توان زمان طلاق را کوتاه‌تر نمود؟

در پاسخ باید عرض کنیم، در صورتی که زوجین وکیل داشته باشند، مدت زمان طلاق توافقی معمولاً بین ۲۰ الی ۴۰ روز طول خواهد کشید.

این زمان با توجه به اینکه هر شعبه دادگاه خانواده و در شهرهای مختلف کشور خط مشی خاص خود را دارد متفاوت خواهد بود.

پرسش‌های پرتکرار طلاق توافقی

خیر! در صورتی که زوجین مایل باشند می‌توانند خودشان پیگیر روند پرونده طلاق توافقی باشند، ولی وکیل طلاق توافقی با توجه به تخصصی که دارد، باعث می‌شود که پرونده در زمان کوتاه‌تر و روندی بهتر انجام شود و با توجه به شرایط کرونا نیازی به حضور زوجین در هیچ مرحله ای نباشد.
فقط در طلاق با داشتن حق طلاق است که داشتن وکیل طلاق توافقی اجباری است.

برای طلاق توافقی هر کدام از زوجین نیاز به یک وکیل مجزا دارند که اگر پرونده شما در گروه حقوقی ساناز اسدی‌پور پیش برود، یک وکیل برای آقا و یک وکیل برای خانم در اختیار شما قرار می گیرد.

مهریه، نفقه، حضانت فرزند و استرداد هدایا و جهیزیه مواردی هستند که برای انجام طلاق توافقی باید نسبت به آن تعیین و تکلیف گردد.

با توجه به اینکه قرارداد وکالت از طریق سامانه ثنا منعقد می‌گردد و احراز هویت بر عهده قوه قضائیه است، الزاما نیازی به حضور در دفتر گروه حقوقی ساناز اسدی‌پور نیست و امکان برگزاری جلسه به صورت آنلاین وجود دارد.
لازم به ذکر است که امکان برگزاری جلسه حضوری مانند گذشته در دفتر ما با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود دارد.

ثبت وکالتنامه برای ایرانیان خارج از کشور از دو طریق سامانه ثنا و سامانه میخک امکان‌پذیر است. در این مورد همکاران ما در واحد پشتیبانی موکل‌ها، به صورت کامل شما را راهنمایی می‌کنند.

در صورتی که وکالت در طلاق (حق طلاق) شما کامل باشد، نیاز به حضور آقا در هیچ مرحله‌ای نخواهد بود. در صورت تمایل می‌توانید تصویر وکالت در طلاق را برای همکاران ما ارسال نمایید تا توسط ایشان بررسی شود.

در طلاق توافقی هر دو نفر (خانم و آقا) موافق طلاق هستند، ولی در طلاق یک‌طرفه فقط یکی از طرفین درخواست طلاق دارد و یکی از طرفین موافق طلاق نیست.

مهریه در طلاق توافقی بستگی به توافق آقا و خانم دارد. یعنی می توان مهریه را کامل بخشید، کامل پرداخت کرد و با بخشی از مهریه را دریافت و مابقی را بخشید.

بله! امکان برگزاری جلسه به صورت آنلاین با یکی از طرفین یا هر دو نفر وجود دارد و این مسئله مشکلی در روند پرونده ایجاد نمی‌کند.

اولین مرحله، تعیین وقت مشاوره طلاق توافقی با وکلای ما از طریق سامانه رزرواسیون است. همکاران ما به صورت کامل شما را راهنمایی می‌کنند و بعد از آن یک جلسه حضوری یا آنلاین با وکیل طلاق توافقی خواهید داشت و بعد از عقد قرارداد ثنا، پرونده طلاق توافقی شما آغاز می‌شود.

گروه حقوقی وکیل ساناز اسدی‌پور یک گروه حقوقی باسابقه در زمینه خانواده است و تمامی مجوزهای مربوطه را از مراجع ذیصلاح (قوه قضائیه و کانون وکلای دادگستری) دریافت کرده است و کلیه وکلای ما، وکیل پایه یک دادگستری هستند.
امکان رویت تمامی این مجوزها قبل از عقد قرارداد با ما وجود دارد.

همین حالا از طریق فرم زیر برای یک مشاوره حقوقی تخصصی تلفنی با یکی از وکلای ما اقدام کنید! همکاران ما با حوصله پاسخگوی شما هستند و تا رفع تمامی ابهامات در کنار شما خواهند بود.

در حال بارگذاری ...

همین الآن با یک وکیل پایه یک دادگستری صحبت کنید...

در حال بارگذاری ...